10η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού-Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2023

202103190459510512

Αγαπητοί γονείς

Σας ενημερώνουμε ότι η 10η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2023 θα εορταστεί φέτος την Παρασκευή 29 Σεπτεμβρίου 2023, στο πλαίσιο εναρμόνισής της με την Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού. Η Διεύθυνση Φυσικής Αγωγής Δράμας καλεί όλες τις σχολικές μονάδες της Πρωτοβάθμιας και της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, κατά την προαναφερόμενη ημέρα, με κοινό σύνθημα: «Η Κίνηση δίνει Ζωή» να υλοποιήσουν αθλητικές δράσεις/δραστηριότητες ή/και εκδηλώσεις, οι οποίες μπορούν να διεξαχθούν εντός ή/και εκτός του σχολικού χώρου, καθ’ όλη τη διάρκεια του σχολικού ωραρίου, προκειμένου να αναδειχθεί η θεμελιώδης σημασία της σωματικής άσκησης και του αθλητισμού για την υγεία και την ευημερία του ατόμου.

Στο πλαίσιο αυτό ο Σύλλογος Διδασκόντων της σχολικής μας μονάδας αποφάσισε οι προτεινόμενες αθλητικές δράσεις να πραγματοποιηθούν στον χώρο του Δημοτικού Σχολείου Αργυρούπολης – Σιταγρών σε συνεργασία με τους/τις μαθητές/μαθήτριες και εκπαιδευτικούς του Σχολείου των Σιταγρών. Η μετάβαση των παιδιών και των εκπαιδευτικών θα γίνει με τουριστικά λεωφορεία. Αποχώρηση από το σχολείο στις 8.30, επιστροφή στις 13.10.

Μπορεί επίσης να σας αρέσει...