Διδ. Δράσεις & Επισκέψεις

Στον χώρο αυτό μπορείτε να ενημερωθείτε για τις εκπαιδευτικές δράσεις, τις διδακτικές επισκέψεις, τις σχολικές γιορτές που προγραμματίζει και υλοποιεί η σχολική μας μονάδα για το σχολικό έτος 2023-24.

(1) 29 Σεπτεμβρίου 2023. Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού (Όλες οι τάξεις). Αθλητικές Δράσεις σε συνεργασία με το Δ. Σχ. Αργυρούπολης – Σιταγρών.

(2) 5 Οκτωβρίου 2023. Επίσκεψή στο Μουσείο του Σαντριβάν Τζαμί (ΣΤ τάξη)

(3) 18 Οκτωβρίου 2023. Αθλητικές δράσεις και παιδαγωγικά παιχνίδια στο Tennis Club. (Α και Β τάξεις)

(4) 25 Οκτωβρίου 2023. Περιβαλλοντικό Πρόγραμμα του ΚΕΠΕΑ Παρανεστίου (ΣΤ τάξη). “Περιβαλλοντικό μονοπάτι Νέστου”

(5) 27 Οκτωβρίου 2023. Γιορτή για τον εορτασμό της εθνικής επετείου της 28ης Οκτωβρίου 1940 στην Αίθουσα του Μητροπολιτικού Μεγάρου (Γ και Δ τάξη)

(6) 28 Οκτωβρίου 2023. Συμμετοχή στην παρέλαση της 28ης Οκτωβρίου (Δ, Ε και ΣΤ τάξεις)

(7) 15 Νοεμβρίου 2023. Παρακολούθηση παιδικής θεατρικής παράστασης στο Δημοτικό Ωδείο Δράμας (όλες οι τάξεις)

(8) 15 Νοεμβρίου 2023. Απογευματινή ενημερωτική συνάντηση για γονείς, μαθητές, εκπαιδευτικούς με θέμα: “Ασφάλεια στο διαδίκτυο – Κίνδυνοι για μικρούς και μεγάλους”

(9) 17 Νοεμβρίου 2023. Δράσεις για τον εορτασμό της επετείου της εξέγερσης των φοιτητών στο Πολυτεχνείο το Νοέμβρη του 1973.

(10) 20 Νοεμβρίου 2023. Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα του ΚΕΠΕΑ Παρανεστίου με θέμα: “Από τη ζωή των μελισσών” (Β τάξη)

(11) 24 Νοεμβρίου 2023. Επίσκεψη στον Φορέα Διαχείρισης της Οροσειράς της Ροδόπης στις Πηγές της Αγίας Βαρβάρας (ΣΤ τάξη)

(12) 30 Νοεμβρίου 2023. Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα του ΚΕΠΕΑ Παρανεστίου με θέμα: “Από τη ζωή των μελισσών” (Α1 και Α2 τμήματα)

(13) 6 Δεκεμβρίου 2023. Ενδοσχολική Επιμορφωτική Συνάντηση για εκπαιδευτικούς με θέμα: «Χρήση ορίων και κανόνων στα παιδιά» με εισηγήτρια την ψυχολόγο κ. Σατικίδου Ελευθερία.

(14) 7 Δεκεμβρίου 2023. Δράσεις για την Ημέρα των ΑμεΑ. Επίσκεψη στο Ειδικό Δημοτικό Σχολείο Δράμας (ΣΤ’ Τάξη). Επίσκεψη στο καφενεδάκι “Με…Νου” το οποίο έχουν ιδρύσει και λειτουργούν ΑμεΑ (Ε’ Τάξη). Δράσεις μέσα στις τάξεις του σχολείου (Α και Β τάξη)

(15) 13 Δεκεμβρίου 2023. Συμμετοχή του Σχολείου μας στην εκδήλωση με θέμα: “Τα κάλαντα της Ειρεσιώνης” (κάλαντα της εποχής του Ομήρου) η οποία θα γίνει με τη συμμετοχή μαθητών από όλα τα σχολεία της πόλης της Δράμας στον χώρο της “Ονειρούπολης”  (Γ τάξη)

(16) 15 Δεκεμβρίου 2023 . Χριστουγεννιάτικη Γιορτή του Σχολείου στην Αίθουσα του Μητροπολιτικού Μεγάρου Δράμας. (Α και Β τάξη)

(17) 18 Δεκεμβρίου 2023. Ανάγνωση παιδικού βιβλίου “Τα Χριστούγεννα της καφέ αρκούδας” στους μαθητές και στις μαθήτριες της Α’ και Β’ τάξης από τη συγγραφέα του βιβλίου και πρόεδρο του Συλλόγου Γονέων & Κηδεμόνων κ. Δήμητρα Στεφανίδου.

(18) 20 Δεκεμβρίου 2023. Συμμετοχή της χορωδίας του Σχολείου στη συνάντηση χορωδιών δημοτικών σχολείων στον χώρο της “Ονειρούπολης”  (Δ, Ε, ΣΤ τάξεις)

(19) 20 Δεκεμβρίου 2023. Παράδοση τροφίμων που συγκεντρώθηκαν από τις προσφορές των γονέών και των μαθητών/τριών του Σχολείου στην Τράπεζα Τροφίμων της Ένωσης Κυριών Δράμας.

(20) 22 Ιανουαρίου 2024. Μαθήματα “Κυκλοφοριακής Αγωγής”  στο Σχολείο μας από το Τμήμα Τροχαίας Δράμας (Δ, Ε, ΣΤ τάξεις)

(21) 31 Ιανουαρίου 2024.  Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α’ και Β’ τάξης επισκέφτηκαν το Λαογραφικό Μουσείο Προσοτσάνης και τον χώρο της ανακύκλωσης “Κύκλος” στη Βιομηχανική περιοχή Δράμας.

(22) 2 Φεβρουαρίου 2024 . Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Ε’ και της ΣΤ’ τάξης την επισκέφτηκαν τις εγκαταστάσεις της Γαλακτοβιομηχανίας “Μενοίκιο” στην Προσοτσάνη.

(23) 8 Φεβρουαρίου 2024. Εκπαιδευτικός Περίπατος στο Πάρκο των Κομνηνών. Συμμετείχαν όλες οι τάξεις του Σχολείου.

(24) 6 Μαρτίου 2024. Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ’ και Δ’ τάξης πήραν μέρος στις δράσεις που υλοποιήθηκαν στο κλειστό γυμναστήριο “Κραχτίδη” στα πλαίσια του 9ου Φεστιβάλ κατά της Βίας στα Σχολεία. Φεστιβάλ το οποίο οργανώθηκε από τον Σχολικό Σύμβουλο κ. Σαλπιγκτή Α. και συμμετείχαν 120 σχολεία από όλη την Ελλάδα.

(25) 8 Μαρτίου 2024. Δράσεις για την Πανελλήνια Ημέρα κατά της Βίας στα Σχολεία στην αυλή του σχολείου μας. Συμμετείχαν οι μαθητές και οι μαθήτριες όλων των τάξεων με τραγούδια και μικρά σκετς.

(26) 14 Μαρτίου 2024. Συμμετοχή του Σχολείου στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Φυσικής. (Συμετείχαν μαθητές και μαθήτριες της ΣΤ’ τάξης).

(27) 22 Μαρτίου 2024. Σχολική Γιορτή για τον εορτασμό της εθνικής επετείου της 25ης Μαρτίου 1821. Τη γιορτή ετοίμασαν και παρουσιάσαν οι μαθητές και οι μαθήτριες της Ε’ και της ΣΤ’ τάξης του Σχολείου μας υπό την καθοδήγηση των δασκάλων τους.

(28) 28 Μαρτίου 2024. Πρόγραμμα Αγωγής Υγείας σε συνεργασία με  την Τ.Ο.Μ.Υ. Δράμας με θέμα: “Αλλεργίες στα παιδιά”. Συμμετείχαν οι μαθητές και οι μαθήτριες της Δ’ τάξης.

(29) 1 Απριλίου 2024. Διδακτικός περίπατος σε παιδότοπο της πόλης της Δράμας. (Συμμετείχαν οι μαθητές και οι μαθήτριες όλων των τάξεων).

(302 Απριλίου 2024. Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου. Δράσεις Φιλαναγνωσίας με τη παρουσία τριών συγγραφέων παιδικών βιβλίων. (1) Η Κυριακή Ακριτίδου, με δράσεις στις Α’ και Β’ τάξεις. (2) Η Ανθή Σαμαρτζίδου, με δράσεις στις Γ’ και Δ’ τάξεις. (3) Η Μαριά Καμπάνταη, με δράσεις στις Ε’ και ΣΤ’ τάξεις.

(31) 9 Απριλίου 2024. Πρόγραμμα Αγωγής Υγείας σε συνεργασία με την 1η Τ.Ο.Μ.Υ. Δράμας με θέμα: “Περιβάλλον και Υγεία” (Συμμετείχαν οι μαθητές/μαθήτριες των δύο τμημάτων της Α’ τάξης)

(32) 12 Απριλίου 2024. Διδακτική Επίσκεψη των μαθητών/μαθητριών της ΣΤ’ τάξης στο Μουσείο/Τάφο του Φιλίππου του Β στη Βεργίνα και στο Νέο Μουσείο των Αιγών.

(33) 22 Απριλίου 2024. Περιβαλλοντικό Πρόγραμμα του ΚΕ.Π.Ε.Α. Παρανεστίου με θέμα: “Περιπέτειες στο Περιαστικό Δάσος”. (Πάρκο του “Αγνώστου” στη Νέα Κρώμνη Δράμας). Συμμετέχουν οι μαθητές και οι μαθήτριες της Ε’ και της ΣΤ’ τάξης.

(34) 26 Απριλίου 2024. Στα πλαίσια των δράσεων για την Ολυμπιακή Εβδομάδα, καλεσμένος των μαθητών/μαθητριών της Α’ και Γ’ τάξης ένας Δραμινός Αθλητής που συμμετείχε στην Ολυμπιάδα της Αθήνας το 2004 στο αγώνισμα της σκοποβολής. Ο κ. Πετσάνης Γεώργιος.